بایگانی‌ها

دسته‌ها

مشاوره دیجیتال مارکتینگ [ یک مشاور بازاریابی دیجیتال چه وظایفی بر عهده دارد؟]

مشاوره دیجیتال مارکتینگ [ یک مشاور بازاریابی دیجیتال چه وظایفی بر عهده دارد؟]

یه دوستی دارم که توی یخچال خونه‌ش بیشتر از هر داروخونه‌ای قرص و شربت و پماد هست.

یه بار بهش گفتم چه خبره اینجا؟ توی داروخونه چیزی مونده؟ 😐💊

خیلی حق به جانب گفت: خب هر کدوم از این‌ها واسه یه کاری هست. این واسه دردهای عضلانی، این دردهای عصبی، این گرفتگی عضلات، قفسه سینه‌م هم درد میگیره این رو میندازم بالا. این رو هم وقتی انگشت کوچیکه پام شروع به خارش میکنه میمالم بهش و …

من که هاج و واج مونده بودم گفتم: اصلا اعتقادی به دکتر متخصص و این حرفها نداری، درسته؟!

در کمال ناباوری گفت: نه بابا با همین‌ها کارم راه میفته.

حالا ربطه‌ش به دیجیتال مارکتینگ و این حرف‌ها چیه؟

این همون آدمی هست که یه روز رفتم شرکتش بهش سر بزنم، دیدم در حالیکه داره سعی میکنه با یه فلاکتی یه پوستر واسه یه کمپین طراحی کنه، به کامنت‌های توی شبکه‌های اجتماعی‌ش هم جواب میده.

کلی کاغذهای پاره پوره و مچاله و پر از محتوا هم روی میزش بود و این وسط هم یه پست میخواست توی وب سایت مجموعه بارگذاری کنه.

اصلا هم فکر نکنید مجموعه کوچیکی هست‌! کلی برو و بیا داره فقط درآمد نداره.

گفتم همه این کارها رو خودت انجام میدی؟ ناسلامتی مدیر مجموعه‌ای!

خیلی شاکی و با توپ پر گفت: پس چیکار کنم؟ گرافیست بیارم که حقوق اون هم بره تو پاچه‌م؟ همینجوری‌ش هم حقوق کارمندا رو دارم از جیب میدم.

نمیدونم چیشد که یاد داروهای رنگ و وارنگ توی یخچال خونه‌ش و خوددرمانی‌هاش افتادم.

خیلی از مدیران و مجموعه‌های تولیدی و خدماتی ما هنوز با مفهوم مشاوره دیجیتال مارکتینگ آشنا نیستن. شنیدن که یه چیزی هست به اسم دیجیتال مارکتینگ اما فکر میکنن با یه خط اینترنت و چند تا حساب کاربری توی شبکه‌های اجتماعی همه چی حل میشه.

اگه شما هم از اون دسته کسب و کارهایی هستید که توی فضای آنلاین مثل یه روح سرگردان هستید و به هیچ کدوم از هدف هایی که تعیین کردید نمیرسید و حس میکنید تموم پول‌هایی که صرف این فعالیت‌ها کردید دود شده رفته هوا و دارید از جیب هزینه میکنید، پس روی حرفم با خودِ خودِ شما هم هست. چون دیگه وقتش هست که با مفهوم مشاوره دیجیتال مارکتینگ آشنا بشید.

البته حتما قبلا یه چیزهایی به گوشتون خورده. ولی احتمالا شما هم توی فکر خوددرمانی بودید.

این روزها ما کسب و کارها توی یه گردونه‌ی رقابتی گیج کننده‌ای توی دنیای دیجیتال گیر افتادیم. با مخاطب‌هایی که به دست آوردن اونها خیلی سخت هست، اگه هم به دستشون بیاریم مثل ماهی از توی دست‌هامون لیز میخورن و توی چشم بهم زدنی از دست میدیم اونها رو. یا با گوگلی طرف هستیم که هر روز یه الگوریتم جدید روی کار میاره و درحالیکه که هنوز سر از قبلی درنیاوردیم یه دونه جدیدش روی کار میاد، از شبکه‌های اجتماعی چیزی نگم که دنیا دور سرم و سرتون میچرخه.

اینجاست که پای مشاوره دیجیتال مارکتینگ میاد وسط.

اینکه شما با وجود حضور فعال و صرف هزینه‌های زیاد توی دنیای دیجیتال نمیتونید به اهداف کسب و کارتون برسید رو فقط یه مشاور بازاریابی دیجیتال میتونه حل و فصلش کنه موضوعی هست که نمیتونید انکارش کنید.

اصلا مشاوره دیجیتال چیه و مشاور دیجیتال مارکتینگ کی هست؟

کسب و کارها و شرکت‌ها برای اینکه مطمئن بشن تلاش‌ها و سرمایه‌گذاری‌های اونها توی فضای آنلاین و دنیای دیجیتال جواب میده و برگشت داده میشه باید به راهی متوسل بشن.

یه تیم مشاوره دیجیتال مارکتینگ یا یه مشاور بازاریابی دیجیتال دقیقا همون کسی هست که شما باید توی سازمان خودتون چه کوچیک و چه بزرگ ازش بهره‌مند بشید.

این مشاور دیجیتال مارکتینگ با هدف اینکه مجموعه شما رو توی دنیای دیجیتال به نقطه‌های عالی برسونه میاد و به شما کمک میکنه. تموم استراتژی‌ها و هدف‌های شما رو تجزیه و تحلیل میکنه و بهتون میگه که از طریق کدوم کانال‌ها برای ارائه محصولات و خدماتتون وارد شید بهتر هست. اونها توی نوشتن متن‌های تبلیغاتی و محتواهای بصری و روابط عمومی حرفه‌ای هستن. و کاملا روی تموم ابزارها و روش‌های بازاریابی آنلاین مسلط هستن و میدونن که چطور عمل میکنه.

از همه مهمتر هم این هست که روانشناسی مخاطب رو بلد هستن. این یه مزیت بزرگ میتونه برای شما باشه. چون دیگه مجبور نیستید مخاطب رو به زور بکنید توی کیسه و بیارید توی کمپین‌های بازاریابی خودتون. چون اون خودش با پای خودش و با کلی آگاهی و رضایت قلبی خودش میاد.

حالا راجع به همه این‌ها مفصل حرف میزنیم. فقط خواستم یه تصویر ذهنی روشن داشته باشید از یه مشاور دیجیتال مارکتینگ.

این رو هم بگم که این خدمات مشاوره دیجیتال مارکتینگ با توجه به نیازهای کسب و کار شما میتونه متفاوت باشه. برای مثال شما ممکن هست فقط بخوایید فعلا روی بهینه سازی موتورهای جستجو یا همون سئو کار کنید. اما یه مجموعه دیگه میخواد صفر تا 100 استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال خودش رو بسپره به این مشاورها و این کاملا به شما و خواسته‌هاتون بستگی داره.

چرا کسب و کارها از مشاوره دیجیتال مارکتینگ استفاده میکنن؟

اگه قصد دارید پروژه‌های جدیدی توی مجموعه خودتون پیاده کنید و توانمندی‌های دیجیتالی کسب و کارتون رو ارتقا بدید، اگه میخوایید استراتژی‌های برندتون رو با یه عملکرد خوب و موفقیت آمیز پیش ببرید و بدونید کدوم تکنیک‌ها و ابزارها رو کجای این استراتژی‌ها باید استفاده کنید تا نتایج بهتری بگیرید و برای این نتایج چه سناریوهایی باید طرح‌ریزی کنید خدمات مشاوره دیجیتال مارکتینگ به کارتون میاد.

یه مشاور دیجیتال مارکتینگ کمک میکنه تا شما طوفان‌های مغزی خودتون رو به حال خودشون رها نکنید و اونها رو به مرحله اجرا دربیارید.

پیدا کردن کانال‌هایی که مخاطب هدف بیشتری اونجا منتظر شماست از تخصص‌های این مشاورها هست. اونها معتقد هستن که هر شرکت و مجموعه‌ای نیاز به یه بازاریابی حرفه‌ای داره که این نوع بازاریابی ابعاد حیاتی زیادی داره.

مثلا وب سایت شما رو با جدیدترین متدها تبدیل به جذاب‌ترین فضا برای مخاطب‌های شما میکنن.

یا وضعیت فعلی کسب و کارتون رو تجزیه و تحلیل میکنن و مشخصات کاملی از مخاطب‌هایی که قرار هست از طرف مجموعه شما هدف قرار بگیرن رو ارائه میدن. اینطوری ارتباطات دیجیتال شما به شکل حیرت انگیزی وسیع میشه چون مخاطب هدف رو میشناسید و این یکی از بزرگترین برگ‌های برنده شماست.

اصلا وقتی نمیتونید میزان موفقیت یا شکست خودتون رو بسنجید و ارزیابی کنید این همه تلاش و تکاپو و به در و دیوار کوبیدن چه نتیجه‌ای داره؟

یه مشاور دیجیتال مارکتینگ با تخصص و مهارت خودش میاد پارامترهای مختلف مثل تعداد بازدید از سایت و بازده سرمایه‌گذاری توی کمپین‌ها، نرخ تبدیل، مخاطب‌های جدید و بالقوه و خیلی پارامترهای دیگه رو اندازه‌گیری و بالا و پایین و آنالیز میکنه تا برسه به اینکه آیا استراتژی‌های شما موفقیت‌آمیز بودن یا نه؟! اگه نه پس شکستتون رو چطور میشه جبران کرد و چه استراتژی‌های جایگزینی رو در پیش بگیرید بهتر هست.

تعداد ابزارها و تکنیک‌هایی که موجود هست خیلی زیاد و متنوع و گیج کننده ست. اما اینکه یه مشاور و راهنمایی باشه تا بهتون کمک کنه که با توجه به نیازها و اهداف و شرایط خودتون کدوم یک از این ابزارها رو انتخاب کنید یکی از ارزشمندترین خدماتی هست که توی فرآیند مشاوره بازاریابی دیجیتال انجام میشه.

همه این مسائل دست به دست هم میدن تا کسب و کارها به خودشون بیان و تصمیم به استفاده از این خدمات مشاوره دیجیتال کنن. که راجع به اونها مفصل‌تر حرف میزنیم.

زمان مناسب برای استفاده از خدمات مشاوره دیجیتال مارکتینگ کی هست؟

نگران این موضوع نباشید. چون خودتون با دریافت یه سری سیگنال‌ها به این نتیجه میرسید که حالا وقتش هست.

سیگنال‌هایی مثل:

 • با وجود اینکه همه تلاشتون رو برای استراتژی‌های مختلف بازاریابی انجام میدید اما هیچ تغییر مثبتی توی روند تلاش‌هاتون نمی‌بینید.
 • تیم کوچیک و با ظرفیت‌های محدود دارید
 • و احساس میکنید این تیم مهارت و دانش کافی رو برای راه انداختن کمپین‌ها و پیش بردن استراتژی‌ها نداره.

مطمئنا با دریافت این سیگنال‌ها به همون نتیجه‌ای میرسید که همه‌مون الان داریم بهش فکر میکنیم.

بله. شما به خدمات مشاوره دیجیتال مارکتینگ نیاز دارید.

چه انتظارهایی هنگام استخدام یک مشاور دیجیتال مارکتینگ باید داشته باشید؟

حالا که میدونید یه مشاور دیجیتال مارکتینگ کی هست و چه اتفاقاتی توی فرآیند مشاوره دیجیتال مارکتینگ قرار هست بیفته و قصد استخدام یکی از اونها رو دارید، به احتمال زیاد با خودتون میگید کار با یه مشاوره بازاریابی دیجیتال چطوری هست؟ اصلا چه انتظاراتی باید از اون داشت؟

میخوام اینجا بدونیم که واقعا چه انتظارات منطقی باید از یه مشاور دیجیتال مارکتینگ داشته باشیم:

 • باید بتونه استراتژی اختصاصی و انحصاری خودتون رو بهتون بده.

چه با یه فرد به عنوان مشاور یا یه تیم مشاوره دیجیتال مارکتینگ طرف باشید هیچ فرقی نمیکنه. اونها باید بتونن یه استراتژی شخصی سازی شده به شما تحویل بدن که با شما و کسب و کار شما، اهداف شما، هویت شما و شرایط فعلی برند شما سازگاری داشته باشه.

وگرنه الگوبرداری و کپی کردن استراتژی از شرکت‌های دیگه رو که همه از بر هستن.

حتما راجع به اهمیت و جایگاه این موضوع برای کسب و کارتون قبل از بستن و امضای هر نوع قراردادی با اونها صحبت کنید که جنگ اول به از صلح آخر.

 • داده‌ها و دیدگاه‌های بیشتر و وسیع‌تری از مخاطبان هدف بهتون ارائه بدن.

مطمئنا خودتون بارها قبلا سعی کردید تا دایره مخاطب‌های هدفتون رو بزرگ‌تر و بزرگ‌تر کنید. اما یه مشاور کسب و کار دیجیتال قرار هست خیلی حرفه‌ای‌تر و ماهرانه‌تر روی این حوزه کار کنه که بدون شک نتیجه اون منجر به طرح‌ریزی استراتژی‌های بهتر و محتوای عالی‌تر میشه.

 • نتایج واقعی و قابل اندازه‌گیری بهتون اعلام کنه.

شما برای رسیدن به موفقیت اعداد واقعی میخوایید. حدس و گمان و شاید هم هیچ دردی از شما دوا نمیکنه.

 • بازخوردهای شما رو باید پذیرا باشن.

همون ابتدای کار انتظارات خودتون رو بی‌پرده بهشون بگید و به فعالیت‌های اونها جهت بدید. خیلی شفاف اعلام کنید که بازخوردها و فیدبک‌های خاص خودتون رو دارید. البته توی اکثر مواقع این فیدبک‌ها مورد استقبال قرار گرفتن. ولی کار از محکم کاری عیب نمیکنه.

 • مشاوره دیجیتال مارکتینگ یک فرآیند کوتاه مدت و زود بازده نیست.

این انتظار رو باید از خودتون داشته باشید. چون با انتشار یه محتوا و تبلیغات نمیشه یه شبه ره صد ساله رو رفت.

باید در نظر بگیرید که یه چیزی حدود 6 ماه توی بهترین حالت زمان میبره تا شما نتایجی باب دلتون رو به دست بیارید.

اون فاکتوری که توی مشاوره دیجیتال مارکتینگ باید روی اون سرمایه‌گذاری کنید زمان هست.

یه مشاور دیجیتال مارکتینگ چه کارهایی انجام میده؟

 1. طرح ریزی استراتژی بازاریابی هدفمند

این استراتژی بازاریابی مثل یه نقشه راه برای شما عمل میکنه. اینطوری که شما کلی کمپین راه میندازید و کلی سر و صدا و قیل و قال، اگه همه اینها بدون استراتژی باشه فکر میکنید چه اتفاقی میفته؟

مطمئنا موفقیت اون اتفاقی نیست که میفته.

اما استراتژی‌ها یه جور معجزه آسایی عملکرد کمپین‌های آنلاین شما رو بهبود میدن.

کار دیگه‌ای که استراتژی‌های مشاور دیجیتال مارکتینگ شما میکنه این هست که اون پیام‌های کلیدی که باید به مخاطب هدفتون برسونید و کانال‌ها و تاکتیک‌هایی که با استفاده از اونها باید این کار رو انجام بدید تا نتیجه بهتری بگیرید رو خیلی واضح و شفاف برای شما بیان میکنن.

میشه گفت یه مشاور دیجیتال مارکتینگ مسئول این موارد هست:

 • برنامه‌ریزی و طراحی یه رویکرد مناسب که با صنعت شما و مخاطب‌های هدف شما مطابقت داشته باشه. اون باید بدونه که شما تا حالا از چه رویکردها و تاکتیک‌هایی برای حضور توی شبکه‌های اجتماعی و دیجیتال مارکتینگ استفاده کردید و چه نتایجی گرفتید.
 • اهداف و نیازهایی که توی اولویت هستن رو از دل نیاز‌های بیشمار کسب و کارتون بیرون میکشن مثل بازدید بیشتر وب سایت، مخاطب بیشتر یا افزایش نرخ تبدیل و … و روی اونها قوی‌تر کار میکنن.
 • توی کانال‌ها و سیستم عامل‌های مختلف بگردن تا بهترینِ اونها رو برای بازاریابی آنلاین شما انتخاب کنن.
 • توی همه مراحل فرآیند کاری خودشون، به طور مداوم و منظم تجزیه و تحلیل انجام بدن و چک کنن که آیا توی مسیر درستی قرار دارید یا نه؟ اصلا با اهداف مجموعه شما مطابقت داره و نتایج دلخواه شما هست؟ اگه غیر این باشه باید توی استراتژی‌های خودشون تجدید نظر کنن و اونها رو تغییر بدن.
 • کمپین‌ها رو مرتب به روز رسانی کنن. تا هم هدف گذاری‌ها آپدیت بشه و هم اینکه از بهینه بودن نرخ تبدیل‌ها مطمئن بشن.
 • برندینگ

برند یا نام تجاری شما یه چیزی فراتر از رنگ و لوگو و طرح شماست.

برند شما هویت داره، شخصیت و احساساتی داره که مخاطب هدف شما قرار هست درک کنه تا بتونه کنارتون بمونه.

کاری که یه مشاور دیجیتال مارکتینگ باید انجام بده این هست که با تلاش‌ها و فعالیت‌های خلاقانه خودش توی بازاریابی آنلاین، باید تصویر برند شما رو توی ذهن مخاطب پررنگ‌تر و پررنگ‌تر کنه. طوری که انقدر آگاهی از برند و نرخ تبدیلتون بره بالا که دیگه آب توی دلتون تکون نخوره.

یه سری اقدامات هست که شما و تیم مشاوره دیجیتال مارکتینگ باید با هم نسبت به اونها به یه نقطه مشترک برسید و هماهنگ بشید تا به اون هدفی که مدنظرتون هست دست پیدا کنید.

 • هدف برند شما باید واضح و مشخص باشه و مشاور شما نسبت به زیر و بم اون آگاه باشه.
 • مخاطب‌های هدف رو مشخص کنید و رد پای دیجیتالی اونها رو تعقیب کنید تا بتونید تصویر قابل درک‌تری از اون برای خودتون بسازید.
 • بازیگرهای مهم صنعت خودتون رو بشناسید و زیرنظر بگیرید.
 • مزیت‌های محصول و خدمات خودتون رو بدونید و روی اونها مانور بدید. دونستن اینکه چه ویژگی توی محصولات شما هست که اون رو متمایز میکنه خیلی مهم و با اهمیت هست.
 • با یه صدای برند واحد و منسجم با مخاطب‌های هدف خودتون ارتباط برقرار کنید و برندتون رو توی کانال‌ها و رسانه‌های مختلف با همین صدا ببینن و بشناسن.

تهِ همه اینها و هماهنگی و همکاری شما و تیم مشاوره دیجیتال باید این باشه که میزان آگاهی از برندتون سر بکشه به آسمون و از وفاداری و حمایت‌های بی‌پایان مخاطب‌های خودتون هم حسابی شگفت زده بشید.

 • برنامه‌ریزی محتوایی

یه مشاور دیجیتال مارکتینگ حرفه‌ای همون شروع کار یه تقویم محتوایی ایجاد میکنه تا همه تلاش‌ها و فعالیت‌های شما روی همون استراتژی‌ متمرکز بشه و طبق همون قدم از قدم وردارید.

این تقویم به مشاور شما کمک میکنه که بدونه:

 • مخاطب هدف شما چه کسایی هستن.
 • محتوای شما چطور قرار هست مشکلی از مشکلات مخاطب شما رو برطرف کنه.
 • چه مواردی رو باید برجسته کرد تا محصولات و خدمات شما از رقبا متمایز بشه.
 • چه نوع محتواهایی برای رسیدن به اولویت‌های بازاریابی شما بهترین عملکرد رو دارن.
 • کدوم کانال‌های محتوایی برای شما بهترین نتایج رو در پی داره.
 • چطور اعضای تیم رو برای تولید محتواهای خاص و منحصر به فرد مدیریت کنن.
 • داستان‌گویی

مشاور شما خوب میدونه که هیچ چیزی به اندازه داستان‌ها نمیتونه اون ارتباط عاطفی قوی و اتصال لازم رو بین شما و مخاطب برقرار کنه. ارتباطی که ته‌ش به اعتماد ختم میشه.

به مشاوران دیجیتال مارکتینگ ثابت شده که برندها وقتی داستان تعریف میکنن بیشتر شنیده میشن. چون مخاطب سر تا پا گوش میشه.

اون میدونه که برای نوشتن یه محتوای داستانی خوب باید انگشت روی چه نکاتی گذاشت:

 • دونستن هویت اصلی برند توسط مشاور باعث میشه داستان‌ها واقعی‌تر و قابل درک‌تر بشن.
 • باید توی داستان خودتون باز هم از مزیت‌ها و نقاط منحصر به فرد خودتون بگید و باید دقیقا به مخاطب بگید چرا شما؟
 • باید بدونید که مخاطب هدف دنبال چی هست و همون رو بیارید توی دنیای داستان‌هاتون.
 • سبک و قالب محتواهای داستانی خودتون رو باید بهینه کنید.
 • SEO

یه مشاور دیجیتال مارکتینگ حرفه‌ای خوب میدونه که هیچ چیزی به اندازه یه آمار 3.5 میلیاردی جستجوی روزانه توی گوگل، بهینه سازی محتوا برای موتورهای جستجو رو هیچ وقت اینقدر مهم نکرده.

چرا؟

خب خیلی ساده ست!

چون این روش یکی از بهترین روش‌هایی هست که مخاطب‌هایی رو راهی سایت شما میکنه که مورد هدف‌ترین مخاطب‌های شما هستن. این یعنی افزایش بازدیدهای باکیفیت از سایت شما.

وقتی محتوای شما بهینه سازی میشه رتبه شما میاد بالاتر و بالاتر.

اما به مشاور خودتون همیشه زمان بدید. چون رسیدن به نتیجه‌های مطلوب به یه مقدار صبر و تحمل نیاز داره.

اون بدون شک یه سری استراتژی‌های خاصی داره برای بهینه سازی محتوایی خودش که برای به سرانجام رسوندن اونها قطعا به زمان نیاز داره:

 • انتشار محتواهای مرتبط با صنعت شما طوری که با داستان برند شما هم همراستا باشه و مخاطب رو نگه داره.
 • ایجاد یه استراتژی سئومحور درباره موضوعاتی که مرتبط با صنعت و شرکت شما هستند و حتما هم به صورت مداوم باید به روز رسانی بشن.
 • کلمات کلیدی رو پیدا و طوری بهینه سازی میکنن که بالاترین پتانسیل بازدید رو داشته باشن.
 • گذاشتن لینک‌های مرتبط توی سراسر محتوا تا به اشتراک گذاشته بشه.
 • آشنا شدن با نحوه کار الگوریتم‌های رتبه بندی و به حداکثر رسوندن کلیک روی دکمه CTR
 • تبلیغات PPC

یه مشاور دیجیتال مارکتینگ یه کمپین PPC یا تبلیغات به ازای هر کلیکِ سفارشی برای شما طراحی میکنه که مدیریت اون منجر میشه به نرخ تبدیل و درآمد بالاتر.

PPC یکی از بهترین روش‌ها برای هدفمند کردن مخاطب‌های شماست. و کمک میکنه تا به چشم اندازهای خودتون نزدیک‌تر بشید و جلوی رقبا حسابی عرض اندام کنید.

 • ایمیل مارکتینگ

راه انداختن یه کمپین قدرتمند که توی اون مخاطب‌های شما اطلاعات کافی رو توی زمان مناسب دریافت کنن یکی از کارهایی هست که نیاز به تخصص و مهارت یه مشاور دیجیتال مارکتینگ داره.

اون میتونه با قرار دادن شما توی صندوق ورودی مخاطب به کسب و کار شما کمک کنه.

یه مشاور حرفه‌ای به این موضوع واقف هست که ایمیل مارکتینگ یکی از بهترین استراتژی‌های بازاریابی شما ست که باعث بالا رفتن آگاهی برند و حفظ و افزایش مخاطب‌های شما میشه.

به همین خاطر یه سری کمپین‌ها رو با همین هدف راه اندازی و مدیریت میکنن. اونها باید از درجه یک بودن محتواهای ایمیلی اطمینان پیدا کنن و بعد اون رو ارسال کنن.

محتواهایی که این اشتیاق رو توی کاربر ایجاد کنه تا به سایت شما بیاد و محصولات و خدمات شما رو خریداری کنه.

در واقع چیزی که منجر به این اشتیاق میشه زیرکی مشاور شماست که باید محتواها رو شخصی سازی کنه درست متناسب با ویژگی‌های کاربر و اهداف و نیازهای کسب و کارتون.

 • بازاریابی محتوایی

یه تیم مشاوره دیجیتال مارکتینگ تفاوت بین یه محتوای خوب و یه محتوای عالی رو با تموم وجودش درک میکنه.

همینطور این باور رو داره که وب سایت یه محور اصلی و ستونِ استراتژی‌های بازاریابی محتوایی شماست.

به همین خاطر با دست پر میاد تا وبسایت شما رو متناسب با اهداف برندتون به صورت حرفه‌ای و جذاب طراحی کنه.

تولید و انتشار محتواهای ارزشمند و در عین حال مستمر و هم راستا با استراتژی‌های بازاریابی شما طوری که مخاطب شما رو درگیر کنه از وظایف اصلی تیم مشاوره دیجیتال مارکتینگ شما محسوب میشه.

همینطور با به اشتراک گذاشتن این محتواهای بکر و عالی توی کانال‌ها و رسانه‌های مختلف میخوان اطمینان حاصل کنن این محتواها بارها و بارها توسط مخاطب خونده شده.

مواردی که باید هنگام استخدام مشاور و استفاده از خدمات مشاوره دیجیتال مارکتینگ در نظر بگیرید:

استخدام یه مشاور یه سرمایه‌گذاری محسوب میشه. به همین خاطر سعی کنید که مطابق با نیازها و هدف‌های شغلی خودتون فرد مناسبی رو انتخاب کنید.

 • تخصص و تجربه‌های حرفه‌ای اون فرد رو با نیازهای صنعت و تجارت خودتون انطباق بدید. این موضوع مزایای زیر رو برای شما میتونه داشته باشه:
 • درک عمیق‌تری از مخاطب هدف شما
 • دانش و آگاهی بیشتر توی حوزه صنعت شما
 • آگاهی بیشتر از بهترین روش‌ها موقع تبلیغ محصولاتتون
 • اهداف و نیازهای کسب و کارتون رو به روشن‌ترین حالت ممکن تعیین کنید. مثلا:
 • من میخوام طی 12 ماه 50٪ فروش خودم رو افزایش بدم.
 • میخوام طی 5 یا 6 ماه آینده 300٪ بازدید وبسایتم رو بالا ببرم.

اینها موارد ساده‌ای هستن که برای شروع کار به مشاور شما جهت میدن.

 • بودجه کافی برای خودتون در نظر بگیرید.

این نوع مشاوره‌ها ارزون نیستن. اما طبیعتا میخواید مطمئن باشید که وقتی یه مشاور استخدام کردید پس قرار هست نتایج مورد انتظار خودتون رو هم ببینید.

اینکه خیلی از کسب و کارها از مدل پرداخت مبتنی بر عملکرد و ارزش استفاده میکنن به نظر منطقی میاد.

مشاور هم انگیزه بیشتری پیدا میکنه برای کار و به دست آوردن موفقیت‌های بیشتر. چون میدونه این برای اون برابر هست با درآمد بیشتر. کی هست که پول بیشتر نخواد؟!

در هر صورت باید بودجه خودتون رو هوشمندانه تنظیم کنید. میخوام چندتا نکته اینجا بهتون بگم که مطمئنم توی تخصیص بودجه بهتون کمک میکنه:

 • بودجه خودتون رو با اندازه شرکت انطباق بدید.
 • ببینید استراتژی‌های بازاریابی شما به چه مقدار تلاش نیاز داره.
 • استراتژی‌های شما برای تمرکز روی ابزارهایی مثل PPC و SEO و ایمیل مارکتینگ  … چه پیچیدگی‌هایی دارن و چقدر به کار نیاز داره تا موفق از آب دربیان.
 • اهداف بازاریابی دیجیتال خودتون رو با تجربه و سابقه مشاور مطابقت بدید.
 • توصیه‌ها و مطالعات موردی در مورد مشاوری که میخواید استخدام کنید رو هیچ وقت نادیده نگیرید.

سوابق یه مشاور دیجیتال مارکتینگ چیزی هست که شما همیشه باید زمان تصمیم گیری برای استخدام به اون نگاه دقیق بندازید.

بعضی از مشاوره‌ها تجارب کاری و نتایج نمونه کمپین‌هایی که برگزار کردن رو توی وب سایت خودشون میذارن.

شما میتونید از این طریق نوع استراتژی‌های بازاریابی اونها و اینکه آیا با اهداف و نیازهای شما مطابقت داره یا نه رو متوجه بشید.

همینطور فیدبکی که مشتریان قبلی اونها داشتن میتونه ملاک خوبی برای انتخاب شما باشه. حتما گواهینامه‌های وب سایت اونها رو هم مطالعه کنید.

این بود یه شرح مفصل از اتفاقاتی که توی فرآیند مشاوره دیجیتال مارکتینگ میفته که دونستن اینها به شما کمک میکنه تا با ذهن بازتری درباره نحوه‌ انجام بازاریابی دیجیتال خودتون تصمیم بگیرید.

خدمات مشاوره کسب و کار دیجیتال و مشاورهای دیجیتال مارکتینگ به شما کمک میکنن تا استراتژی‌های بازاریابی خودتون رو به صورت سازمان یافته‌تر و کارآمدتری توسعه بدید.

با توجه به طیف وسیعی از خدماتی که توی بازاریابی دیجیتال انجام میشه خیلی از کسب و کارها ترجیح میدن که از تجربیات و تخصص یه تیم مشاوره دیجیتال مارکتینگ استفاده کنن.

امیدوارم که این محتوا برای شما مفید بوده باشه و بتونید خیلی راحت‌تر و با اطلاعات بیشتری راجع به سرنوشت و آینده کسب و کارتون تصمیم بگیرید.

 1. مشاوره بازاریابی دیجیتال چیست و مشاور دیجیتال مارکتینگ کیست؟

  مشاوره دیجیتال مارکتینگ چیست

  مشاور دیجیتال مارکتینگ با هدف اینکه مجموعه شما رو توی دنیای دیجیتال به نقطه‌های عالی برسونه میاد و به شما کمک میکنه. تموم استراتژی‌ها و هدف‌های شما رو تجزیه و تحلیل میکنه و بهتون میگه که از طریق کدوم کانال‌ها برای ارائه محصولات و خدماتتون وارد شید بهتر هست. اونها توی نوشتن متن‌های تبلیغاتی و محتواهای بصری و روابط عمومی حرفه‌ای هستن. و کاملا روی تموم ابزارها و روش‌های بازاریابی آنلاین مسلط هستن و میدونن که چطور عمل میکنه. بیشتر…

 2. وظایف یک مشاور دیجیتال مارکتینگ چیست؟

  وظایف مشاور دیجیتال مارکتینگ

  طرح ریزی استراتژی بازاریابی هدفمند
  فعالیت های مربوط به برندینگ دیجیتال
  برنامه‌ریزی محتوایی، بازاریابی محتوایی
  بهینه سازی موتورهای جستجو SEO
  تبلیغات PPC
  ایمیل مارکتینگ
  و…

امید میرمحمدی
من امیدم! یه دیجیتال مارکتر پرررو که از 15 سالگی دارم تو حوزه دیجیتال مارکتینگ مطالعه میکنم، یاد میگیرم، کار میکنم و تست میکنم و حسابی حالم تو این لوپ جذاب دیجیتالی خوبه :) از نوجوانی وبلاگ نویسی میکردم، تو دانشکده IT خوندم، یه مدت طراحی وب میکردم و یه جورایی تو فیلد های مختلفی از بازاریابی دیجیتال فعالیت کردم و الان به چند برند کوچک و متوسط مشاوره میدم و تجربه کسب میکنم و هدفم اینه بتونم در وبلاگ وب مانا این تجربیات رو منتقل کنم.