بایگانی‌ها

دسته‌ها

ایمیل مارکتینگ چیست ؟ 5 مزیت بازاریابی ایمیلی در کسب و کارها

هیچکس دوست نداره تو کسب و کارش یه ریال خرج پرت داشته باشه

همینطور هیچکس دوست نداره نسبت هزینه ها به درآمدش زیاد باشه و همه دنبال  اینن که با کمترین هزینه بیشترین بازدهی رو بگیرن.

اصلا یه اصلی داریم به اسم نرخ بازگشت سرمایه ROI که میگه در ازای پولی که خرج می کنید چقدر قراره سود کنید؟

حالا اگه بهتون بگم توی تموم کانال های دیجیتال مارکتینگ بیشترین نرخ ROI رو ایمیل مارکتینگ داره واکنشتون چیه ؟ 😯

نکنه شما هم مثل من تا حالا دست کم گرفته بودینش !؟ 😬

تو این مقاله از سیر تا پیاز ایمیل مارکتینگ رو میریزیم وسط و مشخص میکنیم چطور میشه از ایمیل برای رسیدن به اهداف بازاریابی میشه کمک گرفت با ما همراه باشید!

ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی چیست ؟

بازاریابی ایمیلی به استفاده از ایمیل برای تبلیغ محصولات یا خدمات گفته میشه. اما فقط به این تعریف محدود نمیشه.

 میتونید از بازاریابی ایمیلی برای توسعه روابط با مشتریان فعلی و یا ارتباط با مشتریان بالقوه استفاده کنید.

بازاریابی ایمیلی به مشاغل این امکان رو میده تا بتونن مشتریان خودشون رو مطلع و آگاه کنن و پیامهای بازاریابی خود را بر این اساس سفارشی کنند.

 تو دنیای امروز باید ایمیل مارکتینگ رو به عنوان یکی از مقرون به صرفه ترین و غنی ترین انواع بازاریابی دیجیتال جدی گرفت.

چرا بازاریابی ایمیلی از نون شب واجب تره!؟

 • 1. چون ایمیل مارکتینگ نرخ بازگشت سرمایه بالایی رو نشون میده و طبق آمار به ازای هر 1 دلار خرج شده 44 دلار بر میگردونه و این یعنی یک ماشین پولسازی دیجیتالی!

 •  3.چون به راحتی با سایر کانالهای ارتباطی مثل سایت ادغام میشه پس شانستون رو برای افزایش مخاطبان کسب و کار خودتون امتحان کنید و پروفایل های شبکه های اجتماعی رو هم در ایمیل قرار بدید.

برای شروع یک کمپین ایمیل مارکتینگ ، نیاز به درک مفاهیم اولیه داریم و در ادامه مقاله به مفاهیم اصلی بازاریابی ایمیلی اشاره می کنیم.

ایمیل مارکتینگ چه اهدافی رو دنبال میکنه !؟

یک استراتژی بازاریابی ایمیلی درست و حسابی به شما این امکان رو میده تا به اهداف بلند مدت و کوتاه مدت زیادی برسید.

 • افزایش آگاهی از برند : کمپین های ایمیل مارکتینگ یک فرصت عالی برای حک کردن برندتون تو ذهن مخاطبه و هرچقدر اونا بیشتر ایمیل های مربوط به برند شما رو صندوق ورودی خود ببینن ، به احتمال زیاد هنگام جستجوی محصول ، شرکت شما را انتخاب میکنن.

 به خاطر داشته باشید که ایمیل های متمرکز بر فروش به تنهایی به شما در ایجاد تصویر مناسب از برند در ذهن مشتریان کمک نمیکنه. بنابراین ، ایمیل های فروش را با محتوای جذاب و آموزشی ترکیب کنید.

 • افزایش فروش محصولات و خدمات: اگه برند معتبری داشته باشید ، به خوبی میتونید فروشتون رو از طریق ایمیل مارکتینگ افزایش بدید. میتونید مشترکین را در مورد جشنواره فروش های آینده ، معاملات داغ، تخفیف ها  مطلع کنید و حتی پیشنهادات شخصی به آنها ارائه بدید!
 • افزایش اعتبار برند: از بازاریابی ایمیلی میتونید برای منعکس کردن نظرات مشتریان خود استفاده کنید و از این طریق اعتبار ویژه ای نزد کاربران کسب کنید.
 • افزایش ترافیک وب سایت: برای رسیدن به این هدف لازم نیست تلاش زیادی کنیم. هر کمپین ایمیل میتونه شامل لینک یا پیوندهایی به چندین صفحه از سایت شما باشه ، ا این حساب اگه بتونید یک موضوع جذاب و پیشنهاد مرتبط ایجاد کنید ، کاربران اونا رو را دنبال میکنن. به این ترتیب ، می توانید ترافیک صفحات محبوب خود را افزایش دهید یا صفحاتی را که فاقد تعامل کاربر هستند رو تبلیغ کنید.
 • چرخه های طولانی فروش رو کاهش بدید : اگر خدمات خاصی ارائه میدید یا محصولات پیچیده ای میفروشید ، زمان بیشتری طول میکشه تا مشتریان شما تصمیم خرید بگیرن. در اینجا کمپین های ایمیل وارد بازی میشن و میتونید راهنمای گام به گام ، چک لیست های مفید و دستورالعمل های ویدئویی را به اشتراک بگذارید تا به مشتریان کمک کنید تا مزایای استفاده از محصول خود را به وضوح مشاهده کنند.
 • خودکار کردن کار های روتین: میتونید به صورت خودکار در پاسخ به اقدامات مشتریان خود ایمیل ارسال کنید. مثلا بعد از ثبت نام به کاربر خوش آمد گویی کنید.

 چنین ایمیل هایی شامل این موارد هستن : خوش آمدید گویی ، تأیید ثبت نام ، ایمیل سبد خرید رها شده ، تأیید سفارش ، ایمیل بازنشانی رمز عبور و …

به این ترتیب ، با دستیابی به این فرایندها هزینه ها را کاهش داده و بر موارد مهمتری تمرکز خواهید کرد.

خب حالا چطور بازاریابی ایمیلی انجام بدیم !؟

 1.   یک سرویس ایمیل رو انتخاب کنید
 2.  شروع به جمع آوری لیست ایمیل کنید.
 3.  کمپین های بازاریابی ایمیلی خود را طراحی و زمانبندی کنید.
 4.  اثربخشی کمپین ها رو تجزیه و تحلیل کنید.

اگه تصمیم دارید ایمیل مارکتینگ را در استراتژی بازاریابی دیجیتال خود جا بدید ، این راهنما رو دنبال کنید. ما بهتون کمک میکنیم که اولین کمپین ایمیل خودتون رو راه بندازید و نکات موثری را برای ایجاد روابط طولانی مدت با مشتریان باهاتون اشتراک می گذاریم.

انتخاب یک سرویس ایمیل

شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که چرا به تازگی به سرویس ایمیل نیاز دارید. پاسخ ساده است – به دلیل محدودیت ارائه دهندگان صندوق ورودی. مهم نیست از کدام ارائه دهنده ایمیل استفاده می کنید – Gmail ، Zoho ، AOL ، Outlook و غیره – آنها برای بازاریابی ایمیلی در نظر گرفته نشده اند. بنابراین ، آنها محدودیت های خاصی در مورد حجم و طراحی ارسال ایمیل دارند.

به عنوان مثال ، Gmail به شما امکان می دهد حداکثر 500 ایمیل در عرض 24 ساعت ارسال کنید. تقریباً غیرممکن است که یک الگوی ایمیل ایجاد کنید که با سبک مارک شما مطابقت داشته باشد ، اگر مهارت طراحی ندارید. هیچ ویژگی برای مدیریت لیست های پستی ، شخصی سازی ایمیل ها و تقسیم مشترکین وجود ندارد. علاوه بر این ، هیچ گزارشی برای درک عملکرد کمپین های ایمیل خود دریافت نخواهید کرد. علاوه بر این ، شما نمی توانید ارسال ایمیل را به صورت خودکار انجام دهید زیرا سرویس گیرندگان ایمیل از این ویژگی پشتیبانی نمی کنند.

به همین دلیل خدمات حرفه ای بازاریابی ایمیلی ضروری است. یک سرویس با شهرت خوب مطمئن می شود که ایمیل های شما درست در صندوق ورودی قرار می گیرند. با چنین بستری ، می توانید برنامه لازم را با توجه به اندازه لیست پستی خود انتخاب کنید. همه خدمات یک ویرایشگر عملکردی کشیدن و رها کردن را ارائه می دهند که امکان ایجاد کمپین های حرفه ای بدون دانش HTML را فراهم می کند. و این تنها نوک کوه یخ است!

برای ایجاد کمپین های مرتبط و ارزشمند می توانید از شخصی سازی ، تقسیم بندی ، آزمایش A/B استفاده کنید. قابلیت اتوماسیون ایمیل به شما این امکان را می دهد که کارهای روزمره را روی خلبان خودکار قرار دهید و روی مسائل مهمتر تمرکز کنید.

جمع آوری لیست ایمیل

این یکی از مهمترین مراحل است. کیفیت لیست پستی شما بر عملکرد استراتژی ایمیل شما تأثیر می گذارد. تنها در صورتی موفق خواهید شد که با افرادی که به برند شما علاقه دارند ارتباط برقرار کنید. بنابراین ، برای صحبت با مخاطبان مناسب ، باید یک لیست پستی جمع آوری کنید. این می تواند نه تنها آدرس ایمیل ، بلکه نام مشترکین ، مکان ، تاریخ پیوستن به لیست شما و سایر اطلاعات را شامل شود. در ادامه ، بر اساس این داده ها ، کمپین های شخصی و مرتبط ایجاد خواهید کرد.

هنگام جمع آوری لیستی از مشترکین ، قانون اصلی دریافت مجوز آنها است. هرگز لیست پستی نخرید. این افراد هرگز با دریافت ایمیل از طرف شما موافقت نکرده اند. آنها نه به نام تجاری شما علاقه مند هستند و نه علاقه مند هستند. بنابراین ، آنها ممکن است با علامت گذاری کمپین های شما به عنوان هرزنامه به اعتبار فرستنده شما آسیب برسانند.

برای بازی عادلانه ، یک فرم اشتراک ایجاد کنید ، آن را در هر نقطه از سایت خود قرار دهید و مشترکان را به صورت قانونی جمع آوری کنید.

برای اینکه فرم شما موثرتر شود ، آهنربای سرب جذابی را در اختیار کاربران قرار دهید. این پیشنهاد ویژه ای است که مشترکین در ازای دادن آدرس ایمیل خود به شما می دهند. این می تواند یک چک لیست کوتاه ، کتاب الکترونیکی ، راهنما ، تخفیف خرید اول باشد-چیزی که برای مخاطبان شما ارزشمند است. این به شما کمک می کند استراتژی تولید سرب خود را بهبود بخشید.

Zendesk بازدیدکنندگان سایت خود را تشویق می کند تا برای دریافت نسخه نمایشی محصول زنده مشترک شوند. کسانی که واقعاً به محصول خود نیاز دارند ، قطعاً به دنبال چنین ترفندی خواهند بود.

طراحی و زمانبندی کمپین های بازاریابی ایمیلی

در واقع ، این مرحله خودش شامل چندین مرحله دیگست و در مرحله اول ، ما به شما توصیه می کنیم یک برنامه بازاریابی ایمیلی حرفه ای برای برنامه ریزی ارسال ایمیل انتخاب کنید که به شما این امکان رو میده استراتژی خود را سازگار کنید ، نه اینکه صندوق ایمیل مخاطبین رو به رگبار ببندید و همچنین میتونید عملکرد کمپین را به طور موثر ردیابی کنید و تاکتیک ها را در حال حرکت بهبود بدید.

تجزیه و تحلیل عملکرد و اثر بخشی کمپین ها

یک سرویس بازاریابی ایمیلی حرفه ای به شما امکان می دهد عملکرد کمپین خود را بلافاصله پس از ارسال آن پیگیری کنید.

گزارش اساسی تعداد ایمیل های ارسال شده ، تحویل داده شده ، نرخ باز ، کلیک ها ، ایمیل هایی که به عنوان هرزنامه علامت گذاری شده اند و درصد کاربرانی که لغو اشتراک کرده اند را پوشش می دهد.

برخی از سرویس ها به شما این امکان رو میدن که تجزیه و تحلیل کنید که کدام کشور یا منطقه از نظر نرخ باز شدن ایمیل بیشتر به ایمیل های شما علاقه مند است.

همچنین میتوانید تعداد ایمیل های باز شده در کامپیوتر های دسکتاپ یا موبایل ، سیستم عامل ها و مرورگرهای مورد استفاده را نشان می دهد.

با چنین گزارشات عمیقی ، می توانید مخاطبان خود را تجزیه و تحلیل کنید ، بفهمید که آیا موفق شده اید به هدف خود برسید و موثرترین تکنیک ها را مشخص کنید.

چگونه باید اهداف ایمیل مارکتینگ رو تعیین کنیم!؟

اطمینان حاصل کنید که چرا می خواهید تجارت خود را با استفاده از ایمیل به بازار عرضه کنید. اهداف شما باید عبارتند از:

واضح – مخاطبان هدف و نحوه بهره مندی از هر کمپین را مشخص کنید.

دست یافتنی – بودجه ، منابع ، زمان و مهارت های خود را در ذهن داشته باشید.

به موقع – مهلتی را برای تکمیل اهداف خود تعیین کنید.

قابل اندازه گیری – مشخص کنید کدام KPI موفقیت کمپین شما را دنبال می کند.

چگونه یک ایمیل بازاریابی بنویسیم؟

یک خط موضوعی جذاب ایجاد کنید. آن را به 20 کاراکتر محدود کنید و مطمئن شوید که با متن پیش نویس منطقی است. به این ترتیب ، مشترکان شما تا آنجا که ممکن است اطلاعات ایمیل خود را هنگام بررسی صندوق ورودی خود دریافت می کنند.

محتوای مربوطه را وارد کرده و آن را شخصی سازی کنید. مخاطبان خود را با توجه به سن ، مکان ، جنسیت و ترجیحات آنها تقسیم بندی کنید تا در آینده ایمیل های مفید و مفیدی ارائه دهند.

آن را کوتاه نگه دارید. به طور متوسط ، خواندن یک ایمیل 11 ثانیه طول می کشد ، بنابراین می خواهید ایمیل شما بدون خسته کننده بودن آموزنده باشد.

یک دکمه CTA قابل اجرا بسازید. این دکمه باید شامل یک اقدام واضح برای اقدام باشد ، به عنوان مثال ، “اکنون بخرید” یا “بله ، من می خواهم مشترک شوم”.

چندبار برای کاربران ایمیل بفرستیم!؟

طبق آمار ، شرکت ها روزانه 2-4 ایمیل ارسال می کنند. هر چند وقت یکبار باید به مشتریان خود ایمیل بزنید؟ در اینجا لیستی از نکات در مورد نحوه تنظیم فرکانس ایمیل وجود دارد:

این سوال را در فرم اشتراک پوشش دهید. این گزینه را در اختیار کاربران قرار دهید تا ایمیل شما را روزانه ، هفتگی یا ماهانه دریافت کنند. هنگامی که کاربران در کمپین های ایمیل شما مشترک می شوند ، می توانید این کار را انجام دهید.

نظارت بر تعداد نرخ های باز و لغو اشتراک. با توجه به این ارقام ، فرکانس ایمیل های خود را تغییر دهید.

ریشه های مشارکت کاربران را مطالعه کنید. برخی از مشترکین ممکن است علاقه ای به دریافت ایمیل های تبلیغاتی نداشته باشند. با این حال ، دیگران به فروش شما علاقه مند هستند و خبرنامه های شما را با بهترین پست های وبلاگ نادیده می گیرند. به کاربران اجازه دهید تنظیمات برگزیده محتوای خود را تعیین کرده و تعداد ایمیل های شما را بر اساس پاسخ آنها برنامه ریزی کنند.

آزمایش A/B را اجرا کنید. ایمیل ها را همزمان به دو گروه مساوی از لیست پستی خود ارسال کنید ، نرخ باز شده را بررسی کنید و فرکانس برنده را انتخاب کنید.

نحوه اندازه گیری نتایج و عملکرد بازاریابی ایمیلی

اگر کمپین های شما موفقیت آمیز بودند ، KPI های مربوطه را برای ردیابی انتخاب کنید:

 • نرخ بازگشت – تعداد ایمیل هایی که به صندوق ورودی مشترکان ارسال نمی شود.
 • نرخ باز – تعداد ایمیل های باز شده.
 • نرخ کلیک-تعداد کاربرانی که پیوندهای ایمیل های شما را باز کرده و روی آنها کلیک کرده اند.
 • نرخ لغو اشتراک – تعداد گیرندگانی که روی پیوند لغو اشتراک کلیک کرده اند.
 • میزان شکایت هرزنامه – تعداد کاربرانی که ایمیل های شما را به عنوان هرزنامه علامت گذاری کرده اند.
 • نرخ تبدیل – تعداد کاربرانی که اقدام مورد نظر را انجام داده اند: خرید ، بارگیری یا اشتراک.

5 راه بهبود عملکرد کمپین های بازاریابی ایمیلی

 • حساب های شبکه های های اجتماعی خود را از طریق ایمیل تبلیغ کنید

همچنین ایمیل ها را با سایر کانال های بازاریابی ترکیب کنید تا به مشتریان خود نزدیک شوید.

می توانید دکمه های رسانه های اجتماعی را به کمپین ایمیل خود اضافه کنید تا به کاربران اجازه دهید در فیس بوک و یوتیوب به شما ملحق شوند. به این ترتیب ، هم دسترسی و هم بازدید خود را به نمایه های خود افزایش می دهید.

 • ایمیل های خود را برای دستگاه های تلفن همراه بهینه کنید

تمام جهان به تلفن همراه تبدیل شده است. هنگام تدوین استراتژی بازاریابی ایمیلی خود نمی توانید این واقعیت را نادیده بگیرید. تمام تلاش خود را برای رفع نیازهای کاربران تلفن همراه خود انجام دهید.

ایجاد کمپین های ایمیل رسپانسیو یا واکنش گرا: طراحی ایمیل پاسخگو بدین معناست که پیام شما هم در دسکتاپ و هم در دستگاه تلفن همراه بی نقص به نظر می رسد. کاربران برای خواندن آن نیازی به پیمایش ، بزرگنمایی و کوچک نمایی ندارند.

اگر ایمیل شما برای موبایل بهینه نشده است ، مشترکین تلاشی برای خواندن پیام شما نمی کنند.

به چندین عنصر کمپین خود توجه ویژه داشته باشید: طرح ایمیل ، دکمه CTA و پیوند لغو اشتراک شما. توصیه می کنیم از طرح بندی تک ستونی استفاده کنید زیرا خواندن آن آسان است و مشترکین نیازی به استفاده از نوارهای پیمایش افقی ندارند. با توجه به یک دکمه CTA ، مطمئن شوید که ضربه زدن با انگشت آسان است. آن را بزرگتر از 45 پیکسل کنید. آخرین و مهمترین آن پیوند لغو اشتراک شما است. سعی نکنید خوانندگان خود را فریب دهید و آن را در جایی در پاورقی پنهان کنید تا کلیک روی آن غیرممکن شود. در این صورت ، آنها ایمیل شما را به عنوان هرزنامه علامت گذاری می کنند. دکمه لغو اشتراک خود را به راحتی پیدا کنید و روی آن ضربه بزنید.

 • آزمایش A/B را اجرا کنید

تمرین کامل می کند. اگر هنوز تجربه زیادی در بازاریابی ایمیلی ندارید ، آزمایش A/B را اجرا کنید. این یک نوع تحقیقات بازاریابی است که امکان مقایسه چندین عنصر ایمیل را برای کشف این مورد که عملکرد بهتری دارد ممکن می سازد. می توانید خط موضوع ایمیل ، پیش نویس ، اطلاعات فرستنده ، دکمه های CTA ، تصاویر ، فیلم ها ، پیوندها ، رنگ ها ، فونت ها و غیره را آزمایش کنید.

 • لیست ایمل  خود را مرتباً تمیز کنید

یک لیست ایمیل خوب ضمانت عملکرد سالم بازاریابی ایمیلی است. همه چیز با دریافت قانونی آدرس ایمیل مشتریان شروع می شود. سپس ، باید مرتباً کیفیت لیست خود را مرور کنید. نحوه برخورد مشترکین با ایمیل های شما را بررسی کنید – آیا آنها درگیر هستند. اگر آنها ایمیل های شما را برای 3-6 ماه نادیده گرفتند و کمپین های مجدد آنها را بازگردانده نکرد ، آدرس آنها را از لیست خود حذف کنید. صحبت با افرادی که به برند شما علاقه ای ندارند ، فایده ای ندارد. این به شما کمک می کند شهرت فرستنده خود را حفظ کرده و میزان تحویل خود را بالا نگه دارید زیرا ارائه دهندگان خدمات ایمیل در مورد فرستنده هایی که ایمیل های آنها هرگز توسط گیرندگان خوانده نمی شود مشکوک هستند.

. ارسال کمپین ایمیل خود را به صورت خودکار انجام دهید

امروزه اتوماسیون بازاریابی ایمیلی ضروری است. این اجازه می دهد تا مارک ها در وقت و منابع خود صرفه جویی کرده و زمان خود را برای کارهای مهمتر صرف کنند. با خدماتی مانند SendPulse ، می توانید ایمیل های خودکار را در پاسخ به اقدامات مشتریان در سایت خود ارسال کنید. استقبال از کاربران جدید ، رسیدگی به سفارشات ، جذب مجدد مشتریان غیرفعال و موارد دیگر را به اتوماسیون ایمیل بسپارید.

امید میرمحمدی
من امیدم! یه دیجیتال مارکتر پرررو که از 15 سالگی دارم تو حوزه دیجیتال مارکتینگ مطالعه میکنم، یاد میگیرم، کار میکنم و تست میکنم و حسابی حالم تو این لوپ جذاب دیجیتالی خوبه :) از نوجوانی وبلاگ نویسی میکردم، تو دانشکده IT خوندم، یه مدت طراحی وب میکردم و یه جورایی تو فیلد های مختلفی از بازاریابی دیجیتال فعالیت کردم و الان به چند برند کوچک و متوسط مشاوره میدم و تجربه کسب میکنم و هدفم اینه بتونم در وبلاگ وب مانا این تجربیات رو منتقل کنم.