بایگانی‌ها

دسته‌ها

آموزش دیجیتال مارکتینگ ، قدم به قدم

نمیدونم چطور شد که انگار یه صاعقه خورد وسط اداره برق و برق خونه مون رفت. هم زمان شدن صدای وحشتناک رعد با قطع شدن برق حس و حال فیلم های ژانر وحشت رو میداد که انگار زمین و زمان دست به دست هم دادن تا هر چی بلا و بدبختی هست سر نقش اول بیچاره بیارن.

چنان گردنم خشک شده بود که اصلا حال پا شدن و دنبال نور بودن رو نداشتم. باطری گوشیم هم ازین 12٪ هایی بود که هر آن مثل حباب سکه و دلار ممکن بود بترکه و خاموش شه.

نمیدونم چند ساعت بود که سرم توی گوشی بود. این طراح‌های سایت‌ها انگار دون میریزن توی سایت‌هاشون ما هم مثل کبوتر جَلد ساعت‌ها از این صفحه به اون صفحه توی رفت و آمد هستیم. از این سایت به اون سایت، از اینستاگرام به youtube. از اونجا هم خدا میدونه به کجا. و چقدر من عاشق این دنیا شدم.

مدت‌ها ست که توی این فکر هستم که یه تکونی به کار و بار خودم بدم. راستش این روزها که وارد فروشگاهم میشم بوی آقاجون رو حس میکنم. حتی حدس میزنم یه سری خرابکاری های توی مغازه زیر سر روح آقاجون هست. این فروشگاه لوازم خونگی رو اون راه انداخت بابام سر پاش نگه داشت و بعدش هم رسید به من. ولی شاید باورتون نشه!

خیلی احساس شرمندگی میکنم از روح آقاجون. حس میکنم با خرابکاری‌هاش میخواد بهم بگه تو روحت که عرضه یه پیشرفت نداشتی. حتی هنوز همون صندلی داغون من رو گذاشتی میشینی روش.

راستش وقتی وضعیت فروشگاه‌های دیگه رو میبینم دلم میخواد آب شم برم توی زمین. از اینکه میانگین سنی مشتری‌هایی که میان توی مغازم هیچ وقت از 70 سال پایینتر نیومده احساس سرافکندگی و سرخوردگی میکنم. تازه اونها هم به اعتبار پدر و آقاجون میان وگرنه از من دل خوشی ندارن چون حسابی خاطره‌های بیشرمانه از بچگی من دارن که حتی روم نمیشه توی روشون نگاه کنم.

خلاصه اینکه از این وضعیت حسابی خسته شدم و تصمیم کبری خودم رو گرفتم.

آخه میدونید چیه؟! تا الان واقعا نمیدونستم چیکار کنم و از اینکه به عنوان یه آدم 35 ساله بگم من نمیدونم چیکار کنم یه جورایی خجالت میکشیدم.

ولی خب ته‌ش چی؟! باید از یه جایی شروع میکردم. مدتی هست به بهونه مسافرت فروشگاه رو بستم و کوله انداختم رو دوشم و زدم توی دل گوگل. هر چی بیشتر جلو میرفتم دهنم بیشتر وا میموند که کسب و کارها به چه آب و آتیشی دارن میزنن تا سرپا وایستن و من دلم رو خوش کردم به چهارتا مشتری ثابت آقاجون.

خلاصه گشت و گذارم رو توی گوگل بخوام بهتون بگم اینه که موریانه زده به کسب و کارم. باید بکوبم از نو بسازم. از اینکه جزء کسب و کارهای سنتی به حساب میام و توی این دنیای هیجان انگیز و بزرگ هیچ سهمی ندارم مور مورم شد.

مفهوم آموزش دیجیتال مارکتینگ فکر میکنم درخشانترین گنجی بود که توی این کندوکاو باهاش آشنا شدم. مقاله‌های زیادی خوندم که چراغ‌های همیشه خاموش مغزم رو که به خیال خودم سوخته بودن با یه نیم دور پیچوندن روشنش کردن.

سعی کردم اصول دیجیتال مارکتینگ رو بشناسم و بیارمش توی کسب و کار آقاجون. شاید این بار بیاد و ببینه که چه کردم و دیگه منت نذاره سرم بابت صندلی کهنه‌ش.

کریس مورگان رو میشناسید؟ من هم تا الان نمیشناختمش. مدیرعامل Owner Media Group هست یه جمله‌ای داره میگه: “بازاریاب‌ها باید قبل از هر اقدامی برای فروش، روابط دیجیتالی و اعتبار خودشون رو ایجاد کنن”

شاید اگه دو ماه پیش این جمله رو میخوندم خیلی ریلکس و بی‌خیال از کنارش رد میشدم. اما الان به شکل عجیبی من رو به فکر عمیقی فرو میبره. حتی گاهی میترسم. چون نمیخوام از این بازار حذف بشم.

با من همراه شید تا راجع به این دنیای بزرگ و این عصر دیجیتال گپ بزنیم. قدم به قدم بریم جلو بدونیم که چیکار کنیم تا کسب و کارمون موفق و موفق‌تر شه. میتونم بهتون قول بدم اندازه 2 تا درس تخصصی 3 واحدی توی دانشگاه چیز دارم که بهتون یاد بدم. اگه یه جاهایی یه صداهایی شنیدید نگران نباشید روح آقاجون هست که داره خرابکاری میکنه.

چرا آموزش دیجیتال مارکتینگ؟

شما چه صاحب یه فروشگاه لوازم خونگی بزرگ باشید یا یه شرکت تازه تاسیس، شاید هم یه مجموعه بزرگ و موفق و یا حتی کیک خونگی درست میکنید و توی پیج خودتون میفروشید، آموزش دیجیتال مارکتینگ مفهومی هست که باید با پوست و استخونتون درکش کنید. باید یه بخش مهم از استراتژی‌های تبلیغاتی شما باشه. چون نه تنها آگاهی مخاطب رو از شما و برندتون بالا میبره فروش شما رو هم افزایش میده.

اصل مارکتینگ ارتباط با مخاطب هست توی مکان و زمان مناسب. این مکان حالا اینترنت هست که مخاطب مقدار قابل توجهی از وقت و زمان خودش رو صرف اون میکنه.

اصلا تصور جهان بدون اینترنت دیوونه‌کننده ست. به لطف نفوذ دستگاه‌های دیجیتال و دسترسی بی‌وقفه اینترنت دنیامون تبدیل شده به یه دهکده کوچیک. طبق آمار statista از ژانویه 2021 تقریبا 4.66 میلیارد نفر به عنوان کاربر فعال اینترنت ثبت شدن. یه چیزی حدود 59٪ جمعیت جهان با اینترنت و سیستم‌ عامل‌های دیجیتال درگیر هستند. آمار داغ‌تر از این از کجا میخوایید بیارید؟!

 اصلا همین‌ها باعث شدن که ما اگه خودمون هم بخواییم نمیتونیم آموزش دیجیتال مارکتینگ رو نادیده بگیریم. که اگر هم نادیده بگیریم مطمئن باشید به زودی به دایناسورها میپیوندیم.

همین که بدونید روزانه چند نفر از سایت شما بازدید میکنن و چطور میتونید بازدید کننده‌ها رو طولانی‌تر توی وب سایت خودتون نگه دارید و اونها رو متقاعد کنید که با شما وارد تعامل بشن، خرید انجام بدن و آدرس الکترونیکی خودشون رو بهتون بدن همه و همه اینها توی دل دیجیتال مارکتینگ جا خوش کرده.

اصلا شما میدونستید که 10 نتیجه اول توی هر جستجوی آنلاین 98٪ بازدیدکننده‌ها رو واسه خودش میکنه؟! خب شما اگه جزء این 10 تای اولی نباشید با اون 2٪ کاربر، کارتون راه میفته؟!

مطمئنا نه!

و جالب اینکه یه تغییر کوچولو و جزئی توی وب سایت شما میتونه شما رو بیاره صفحه اول جستجوها. و همه اینها حضور آموزش دیجیتال مارکتینگ رو پررنگ‌تر و پررنگ‌تر میکنه.

آموزش دیجیتال مارکتینگ باید سهم اصلی فعالیت روزمره ما صاحب کسب و کارها رو تشکیل بده. مخصوصا الان توی شرایطی که این جناب ویروس ناخونده تشریف آورده و استقبال مردم از بازارهای فیزیکی هر روز کمتر و کمتر میشه.

دیجیتال مارکتینگ مثل یه زرادخونه میمونه پر از ابزارهای کم هزینه و رایگان که به ما کمک میکنن ساعت‌ها توی وقتمون صرفه‌جویی بشه و حتی خیلی از کارها به صورت خودکار و اتومات انجام میشه.

اگه بخوایم توی چند خط بگیم که چرا نمیتونیم آموزش دیجیتال مارکتینگ رو نادیده بگیریم میشه این:

 • برقراری ارتباط نزدیکتر با مخاطب‌های هدف و در نتیجه وفاداری بیشتر مخاطب
 • شناخته شدن و بالا رفتن آگاهی از برند شما توسط مخاطب
 • تنظیم تلاش‌ها و هزینه‌های بازاریابی متناسب با نیازهای مخاطبِ هر بخش از فعالیت‌های بازاریابی شما
 • کنترل شاخص‌های عملکرد یا همون KPL تا موفقیت خودتون رو بتونید اندازه‌گیری کنید.
 • مقرون به صرفه‌تر بودن از بازاریابی سنتی
 • شرایط برای غول‌های صنعت و شرکت‌های کوچیک تازه تاسیس برابر هست
 • پیدا کردن جایگاه توی بازارهای جهانی

خب پرچونگی بسه بیایید بریم سراغ قدم‌های اساسی برای پا گذاشتن توی عصر دیجیتال مارکتینگ تا از رقبای عزیزمون عقب نمونیم.

قدم اول: هدف ما از دیجیتال مارکتینگ چیست؟

اینجا خیلی توقف نداریم. ما فقط کافی هست سنگ‌هامون رو با خودمون وابکنیم بدونیم چی از جونِ دیجیتال مارکتینگ میخوایم؟! هدفمون از آموزش دیجیتال مارکتینگ چی هست؟

 • میخوایم برند بشیم؟
 • فروشمون رو ببریم بالا؟
 • یا میخوایم فقط یاد بگیریم و متخصص بشیم و به کسب و کارها کمک کنیم و مشاوره بدیم؟

اگر چه توی اصل ماجرا هیچ تفاوتی ایجاد نمیکنه چون قدم‌هامون رو قرار هست با هم برداریم. اما همین که بدونیم با خودمون چند چند هستیم راه رو برامون هموارتر میکنه.

قدم دوم: کانال‌ها و ابزارهای دیجیتال مارکتینگ را بشناسیم و یاد بگیریم.

 این همون قدم اصلی هست که خیلی اینجا توقف داریم. پس کوله‌هاتون رو بذارید پایین که قرار هست با کلی کانال و ابزار و تکنیک‌ها توی حوزه دیجیتال مارکتینگ آشنا بشیم و آموزش ببینیم.

 1. Paid marketing یا بازاریابی پولی (SEM)

SEM همون Search Engine Marketing هست که توی بازاریابی دیجیتال نوعی بازاریابی پولی هست.

این روش یعنی فرآیند بازاریابی موتور جستجو یکی از بهترین راه‌ها برای رشد کسب و کار و تبلیغات محصولات شما توی این بازار رقابتی هست.

تبلیغات PPC

یکی از شاخص‌ترین روش‌های SEM روش پرداخت بابت هر کلیک یا PPC (Pay Per Click) هست که طی اون یه برند خاص لینکی رو در اختیار شما میذاره تا شما در وب سایت خودتون قرار بدید. مخاطبین وب سایت شما با هر کلیلی که روی این لینک‌ها انجام میدن مثل این میمونه که یه مبلغ پولی رو توی قلک شما انداخته باشن.

همین قدر شیرین!

تبلیغات جذاب PPC به شما کمک میکنه تا توجه افراد و مخاطب‌های مناسب و هدف خودتون رو جلب کنید. ولی متنی که توی این نوع تبلیغات نوشته میشه تاثیرگذاری فوق العاده‌ای میتونه روی تصمیم گیری مخاطب شما داشته باشه. پس این چند تا نکته‌ای که در این مورد بهتون میگم رو هیچ وقت فراموش نکنید:

 • همیشه کلمات کلیدی مرتبط رو توی عنوان تبلیغات خودتون وارد کنید.
 • خیلی واضح و شفاف و صریح بگید که چه مشکلی از مشکلات مخاطب رو قرار هست براش حل کنید.
 • عوامل تحریک کننده برای برانگیختن مخاطب از نظر احساسی و روانی خیلی میتونن اثربخش باشن.
 • ارائه آمار و اعداد برای یه سری از مخاطبان شما خیلی دلگرم کننده و سازنده اعتماد هست.
 • خیلی نگید که چی دارید. بیشتر تمرکزتون رو بذارید که اون چیزی که شما تولید میکنید چه مزیتی به نمونه‌های مشابه خودش داره.

یه نکته‌ای هست مخاطب بعد از اینکه لینک رو کلیک میکنه وارد صفحه‌ای میشه به نام صفحه فرود یا landing page. بهینه سازی این صفحه به طرز عجیبی تاثیر داره روی نرخ تبدیل. خب چطوری این صفحه رو بهینه سازی کنیم؟

چگونه صفحه فرود یا Landing page را بهینه کنیم؟

Nathan William توی سایت upgrade blog یه مثال جالبی برای صفحه فرود آورد. واسه اینکه سرقت ادبی نشه منبعش رو هم عنوان کردم.

اون معتقده صفحه فرود مثل این میمونه که شما یه مهمونی توی خونه خودتون ترتیب بدید. و بهترین غذاها و شرایط رو برای خوشایند حال مهمون‌هاتون تدارک میبینید. اما در نهایت اون شکل قدردانی که انتظارش رو داشتید دریافت نمیکنید؟ چه حالی بهتون دست میده؟

این دقیقا شرح حال صفحه فرود شما میتونه باشه. صفحه فرود باید نهایت جذابیت رو برای مخاطبی داشته باشه که لطف کرده و روی لینک کلیک کرده و حالا میبینه که همچین چیز دندون گیری هم نبوده و خیلی سریع خارج میشه از سایت شما.

به همین خاطر باید فکر اساسی برای بهینه کردن صفحه فرود کنید. من هم اینجا چندتا نکته میگم که مطمئنم به کارتون میاد و خیلی مهم هستن:

 • هر عنصر اضافی  و ویژگی غیرضروری این صفحه که هیچ تاثیر مثبتی نداره رو حذف کنید.
 • عنوان و متن call-to-action رو به زبون و لحنی تغییر بدید که برای مخاطب جذاب و گیرا باشه و توی جستجوهای خودشون از اونها استفاده میکنن.
 • با اضافه کردن شماره تماس و آدرس ایمیل و آدرس شبکه‌های اجتماعی خودتون این شرایط رو برای مخاطب فراهم کنید که به راحتی با شما تماس بگیرن.
 • رنگبندی سایت شما میتونه نقش خیلی مهمی داشته باشه. پس برای نمادها و عناصر این صفحه سعی کنید از رنگ‌های متضاد استفاده کنید.
 • برای اینکه مخاطب رو ترغیب کنید تا اطلاعات تماس خودش رو به شما بده از راه‌ها و فوت و فن‌های مختلف استفاده کنید.
 • از لحاظ بصری صفحه رو طوری طراحی کنید که برای مخاطب آزاردهنده نباشه.
 • زمان بارگذاری و لود شدن صفحه رو کم کنید تا مخاطب برای بالا اومدن صفحه فرود شما خیلی منتظر نمونه.
 • SEO یا بهینه سازی موتورهای جستجو

شما اگر واقعا میخوایید برای سایتتون ترافیک ایجاد کنید باید SEO یا Search Engine Optimization رو از بر باشید.

به سئو فقط به چشم یک ابزار نگاه نکنید. بلکه دنیایی از تکنیک‌ها و ابزارهاست که به وب سایت شما کمک میکنه توی SERP (همون Search Engine Results Page یا همون صفحه نتایج گوگل) رتبه بالاتری داشته باشید و در واقع باید منتظر هجوم کاربرها به سایتتون باشید. ساده‌تر بخوام بگم سئو کمک میکنه تا سایت شما بازدید بیشتری از جستجوهای موتورهای جستجو داشته باشه.

اگه واقعا قصد دارید آموزش دیجیتال مارکتینگ رو فوت آب بشید یه درصد هم فکر نکنید میتونید از سئو بپرید یا دورش بزنید. چون جدایی ناپذیر هستن.

موتورهای جستجو چگونه کار میکنند؟

خزنده‌ها رو میشناسید؟ خزنده‌ها یا همون ربات‌های موتورهای جستجو بین میلیون‌ها و میلیاردها صفحه طبق الگوریتم‌های پیشرفته‌ای که موتورهای جستجو دارن، می‌خزن و می‌خزن تا باکیفیت‌ترین محتواها رو توی SERP نشون بدن.

اگه حتی یه کوچولو کنجکاو هستید که بدونید این الگوریتم‌ها چطور کار میکنن همین چند مرحله رو بهتون بگم خودش اندازه یه دنیا ست:

 • Crawl یا خزنده‌ها: اونها محتواهای توی URL ها رو رصد میکنن و درواقع اینترنت رو برای پیدا کردن محتواهای مرتبط زیر و رو میکنن.
 • Index: محتواهایی که با خزیدن به دست اومدن رو سازماندهی و لیست میکنن. در واقع بعد از index شدن یک صفحه، اون تایید میشه که توی صفحه SERP نشون داده بشه.
 • Rank: سپس نتیجه‌ها با توجه به کیفیت محتواها رتبه‌بندی میشن. یه جورایی به ترتیب مرتبط بودن و کم اهمیت بودن اونها به صف میشن.

نقش کلمات کلیدی در SEO سایت چیست؟

دیگه همه ما تا حدودی کلمات کلیدی رو میشناسیم و در طول روز بارها با اونها درگیر میشیم.

کلمات کلیدی پیوندی عجیب با سئو سایت دارن. در اصطلاح سئو کلمات کلیدی به کلمات و عباراتی اشاره میکنه که کاربرهای اینترنت توی جستجوهای خودشون از اونها استفاده میکنن. در واقع همون عباراتی هست که بازدیدکننده رو به سایت هدایت میکنه.

ارتباط دقیق و واضحی بین اون چیزهایی که توی موتورهای جستجو به دنبالش هستیم و نتایجی که توی SERP نمایش داده میشه وجود داره.

اگه بخواید بدونید که چطوری راجع به کلمات کلیدی تحقیق کنید اصلا با کار سختی مواجه نیستید. چون ابزارهایی مثل Keyword explore، SEMrush و google keyword planner به شما کمک میکنن تا کلمات کلیدی که مخاطب‌های شما به دنبالش هستن رو بشناسید.

سئو داخلی یا on-page seo چیست؟

سئو داخلی به بهینه‌سازی فضای داخلی سایت و محتواها کمک میکنه. در واقع با به کار بردن تکنیک‌های سئو داخلی موتورهای جستجو و همینطور کاربرها راحت‌تر شما رو پیدا میکنن و شما رو به عنوان یه محتوای خوب تشخیص میدن.

حالا این تکنیک‌ها چی هست:

 • برچسب‌های عنوان یا title tags
 • طول اونها رو باید به 55 تا 60 کاراکتر محدود کنید.
 • توی اون از کلمات کلیدی اصلی، ثانویه و نام تجاری خودتون استفاده کنید.
 • توضیحات متا یا meta descriptions
 • از استفاده کارکترهای غیرآلفا یا نقل قول‌ها توی توضیحات متا خودداری کنید.
 • طول ایده‌آل توضیحات آلفا هم یه چیزی بین 150 تا 160 حرف هست.
 • عنوان‌ها یا headings
 • یک بار از کلمات کلیدی موردنظر توی سربرگ H1 استفاده کنید.
 • از سربرگ H2 فقط در صورتی که چندین بخش دارید استفاده کنید.
 • محتوا با کلمات کلیدی مرتبط
 • از کلمه کلیدی حداقل 4 بار توی محتوای خودتون استفاده کنید.
 • از نظر بصری به اون جذابیت بدید.
 • برچسب‌های ALT تصاویر و نام فایل‌ها
 • توضیحات مرتبط با تصویر در مورد اون بنویسید.
 • از کاراکترهای غیرآلفا برای نام تصاویر و پرونده‌های خودتون استفاده نکنید.

سئو فنی یا Technical seo چیست؟

سئو فنی ارتباط کمی با محتوای سایت داره. اون میاد و روی زیر ساخت سایت مثل نقشه سایت و ایندکس کردن و تحقیق در مورد کلمات کلیدی تمرکز میکنه.

اگه بخوایم به چندتا از روش‌های سئو تکنیکال اشاره کنیم میتونیم بگیم:

 • دامنه موردنظر رو برای سایت یا وبلاگ خودتون مشخص کنید.
 • تمام URL های مترادف با هر صفحه از وب سایت خودتون رو چک کنید.
 • صفحه 404 رو برای سایت خودتون بهینه کنید.
 • https ssl رو برای ساخت وب سایت به سرور خودتون اضافه کنید.
 • زمان بارگذاری صفحه خودتون رو بالا ببرید.
 • وب سایت رو برای باز شدن از طریق تلفن‌های همراه بهینه کنید.

سئو خارجی یا off-page seo چیست؟

این سئو تمرکز روی گرفتن سیگنال از سایت‌های دیگه داره. یکی از مهم ترین روش‌های سئو خارجی هم ساختن لینک یا بک لینک هست.

این رو بدونید که هر چقدر لینک‌های مرتبط بیشتری توی سایت خودتون داشته باشید رتبه‌ای هم که گوگل بهتون میده بالاتر هست. در واقع لینک‌ها به موتورهای جستجو ثابت میکنن که شما قابل اعتماد هستید و به اونها این سیگنال رو میده که شما محتوای باکیفیتی تولید کردید.

حالا میخوام تعدادی تکنیک بهتون بگم که توی لینک سازی واقعا بهتون کمک میکنه:

 • وبلاگ نویسی یه راه عالی برای این هست که بازدید سایت شما بالا بره. سایت Hubspot میگه برندهایی که به طور فعال وبلاگ نویسی رو انجام میدن 97٪ لینک ورودی بیشتر و 55٪ بازدیدکننده بیشتری دارن.
 • اینفوگرافیک‌ها یکی از جذاب‌ترین راه‌های انتقال پیام‌های تصویری هستن و میتونن 37.5٪ بک لینک بیشتری تولید کنن.
 • وجود لینک‌هایی از سایت‌های معتبر رو حتما توی وب سایت خودتون قرار بدید.
 • لینک‌هایی که رقباتون هم استفاده میکنن رو زیر نظر داشته باشید. تا مطمئن باشید بهترین پیوندها رو برای سایت خودتون انجام میدید و از نظر سئویی جایگاه بهتر و بالاتری داشته باشید.
 • بازاریابی محتوایی

میشه با اطمینان و ایمان کامل گفت که توی دیجیتال مارکتینگ محتوا همه چیز هست.”

شما هر چقدر هم که استراتژی‌های SEM و SEO رو به کار بگیرید اما محتوایی که تولید میکنید به دهن موتورهای جستجو شیرین نیاد به رتبه شما آسیب میزنه.

برای اینکه به این بلا دچار نشید باید روی استراتژی‌های بازاریابی محتوایی خودتون تمرکز داشته باشید.

اصلا بازاریابی محتوایی چی هست؟

خب از اسمش تا حدود زیادی مشخص هست که قراره از چی حرف بزنیم. بازاریابی محتوایی مدلی هست برای تولید و انتشار و توزیع محتوا برای مخاطب‌های هدفی که میخوایید اونها رو تشویق کنید تا از وب سایت شما بازدید کنن.

یه جورایی شاید بشه گفت بازاریابی محتوایی قلب تپنده دیجیتال مارکتینگ هست.

اصلا آموزش دیجیتال مارکتینگ بدون یادگرفتن بازاریابی محتوایی بیهوده و ناقص هست.

6 دلیل بسیار مهم برای اهمیت بازاریابی محتوایی در کسب و کار شما

 1. یه تصویر تجاری معتبر از خودتون میسازید. چطوری؟

خب شما میتونید با تولید مداوم محتواهای مرتبط و به اشتراک گذاشتن اونها توی شبکه‌های اجتماعی برند خودتون رو به عنوان یه مرجع قابل اعتماد معرفی کنید.

 • وقتی محتواهای منحصر به فرد و خاص و آموزنده برای مخاطب‌های هدف خودتون تولید میکنید موتورهای جستجوی محتوای شما رو با ارزش تشخیص میدن در نتیجه محتوای شما میاد توی رده‌های برتر SERP.
 • وقتی توی SERP جزء رتبه‌های برتر باشید و تصویر قابل اعتماد و معتبری از برند شما وجود داشته باشه افراد زیادی شما رو پیدا میکنند در واقع بازاریابی محتوایی، به ارتقای کمی و کیفی بازاریابی شما کمک میکنه.
 • اگر شما بازاریابی محتوایی قدرتمند و موفقی داشته باشید در نتیجه مخاطب‌ها و کاربرهایی که جذب شما میشن مخاطب‌های هدف و واقعی شما هستند. و شما میتونید اونها رو بشناسید.
 • تولید و انتشار محتواهای عالی و منحصر به فرد توی وب سایت شما کلی طرفدار پیدا میکنه. طوری که افراد دیگه‌ای که توی حوزه شما کار میکنن مشتاق هستن که لینک محتوای شما رو بذارن توی محتواهای خودشون. در نتیجه کاربرهای اون سایت‌ها به سایت شما هم مراجعه میکنن و این خودش افزایش بازدید و نرخ تبدیل و بالا رفتن آگاهی از برند و تعداد مخاطب‌های هدف واقعی شما رو باعث میشه.
 • هر چقدر محتواهای شما خاص‌تر و مخاطب پسندتر باشه، مخاطب‌ها بیشتر ترغیب میشن تا محتواهای شما رو توی شبکه‌های اجتماعی خودشون به اشتراک بذارن.

انواع محتوا را بشناسیم.

 • وبلاگ نویسی
 • کتاب‌های الکترونیکی
 • ویدئو
 • اینفوگرافیک
 • مطالعات موردی
 • چک لیست‌ها
 • پادکست

ما میتونیم با ترکیب و ادغام این نوع محتواها و تمرکز روی مواردی که بیشترین بازده و فروش رو دارن یه استراتژی عالی بازاریابی محتوایی برای برند خودمون ایجاد کنیم.

استراتژی بازاریابی محتوای چی هست؟

توی استراتژی‌های بازاریابی محتوایی ما باید بیاییم به طور مداوم و همیشگی و منظم و طبق برنامه محتواهای آموزنده، سرگرم کننده، الهام‌بخش، و معنی‌دار و بامفهوم برای مخاطبان هدف خودمون تولید و انتشار بدیم و توزیع کنیم.

ولی قبل از اینکه هر استراتژی رو به کار ببریم باید چند تا نکته رو بدونیم و با چشم‌هایی باز پیش بریم:

 • مخاطب‌های هدف ما چه کسایی هستن؟
 • رقبای اصلی ما چه کسایی هستن؟
 • هدف از محتواهای ما چی هست؟
 • روی کدوم یک از قالب‌ها و انواع محتوا میخوایم تمرکز داشته باشیم؟
 • چی میتونیم به کاربرهای خودمون بدیم که رقبا نمیتونن؟ یه جورایی مزیت ما نسبت به بقیه رقبا چی هست؟
 • توی چه فواصل زمانی باید پست‌ها و محتواهای خودمون رو انتشار بدیم؟
 • چه طوری قصد داریم محتواهای خودمون رو مدیریت کنیم؟
 • توی بستر چه کانال‌هایی میخوایم محتواهای خودمون رو منتشر کنیم؟

دونستن تک تک این موارد به شما کمک میکنه یه استراتژیست بازاریابی محتوایی عالی باشید و اصلا کار سخت و پیچیده‌ای برای شما باقی نمیمونه.

 • بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

خب این قسمت رو حداقل همه ما یه جور عجیبی روزانه با اون درگیر هستیم. شبکه های اجتماعی مثل Facebook، twitter، youtube، instagram، linkdin و pinterest همه اینها یه جورایی هر کدوم کمتر یا بیشتر روی زندگی ما و تصمیمات ما تاثیر فوق العاده‌ای دارن.

ولی اون چیزی که بیشتر از همه به چشم میاد رو آوردن کسب و کارها و برندها به این کانال‌هاست. اما اینکه بازاریابی شبکه‌های اجتماعی چطور کار میکنه رو میخوایم راجع بهش حسابی حرف بزنیم.

استراتژی شبکه‌های اجتماعی در واقع به رویکرد بازاریابی اشاره داره که فقط با استفاده از پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی میخوایم با مخاطب‌های هدف خودمون ارتباط بگیریم و تعامل صمیمانه‌تری داشته باشیم که خودش منجر میشه به بالا رفتن آگاهی برند و ایجاد ترافیک وب سایت و خیلی چیزهای دیگه.

این استراتژی‌ها میتونه تولید محتواهای جذاب و مخاطب پسند، گوش دادن به صحبت‌ها و خواسته‌های مخاطب توی شبکه‌های اجتماعی و اجرای کمپین‌ها باشه که میخوایم چند تای اونها رو بشکافیم ببینیم توی اونها چه خبر هست.

 • Facebook marketing

میدونید facebook چند تا کاربر داره؟

طبق آمار statista فیس بوک یه چیزی حدود 2.4 میلیارد کاربر فعال داره که باعث شده یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی باشه.

فضایی که فیس بوک برای بازاریاب‌های دیجیتال فراهم میکنه تا با تولید محتوا، مخاطب‌های خودشون رو ترغیب به مشارکت کنن شگفت انگیز هست.

در واقع بازاریابی فیس بوک مربوط به استفاده فعال از فضای اون به عنوان یه ابزار ارتباطی هست که با مخاطب‌های خودش وارد تعامل بشه.

تنها کافی هست که شما به عنوان یه برند یا صاحب کسب و کار بیایید یه حساب کاربری توی فیس بوک برای خودتون ایجاد کنید. و مشتری‌ها و مخاطب‌های خودتون رو ترغیب کنید تا با برند شما ارتباط برقرار کنن.

 • Twitter marketing

توییتر هم مثل فیس بوک کانال دیگه‌ای هست تا شما برند خودتون رو تبلیغ کنید و با مخاطب‌های هدف خودتون ارتباط بگیرید.

ولی نمیتونیم این رو انکار کنیم که توییر یکی از قدرتمندترین ابزارهایی هست که شما میتونید توی اون هر نوع اطلاعاتی رو پیدا کنید. از اخبار و سرگرمی گرفته تا امور سیاسی و بین‌المللی.

ولی در نهایت هدف بهبود شناخت برند، جذب دنبال‌کننده‌های جدید و خریدارهای احتمالی، بالابردن نرخ تبدیل و فروش هست.

 • Linkdin marketing

لینکدین توی کل دنیا یکی از پرکاربردترین شبکه‌های اجتماعی هست. بیش از 675 میلیون متخصص و کارآفرین مشتاق و کسب و کارها هستن که لینکدین رو مورد استفاده قرار میدن.

بازاریابی لینکدین برای ارتقا برند و تجارت شماست.

مزیتی که لینکدین داره این هست که شما توی این پلتفرم قرار هست با یه جامعه متخصص و حرفه‌ای طرف باشید و ارتباط برقرار کنید.

شما علاوه بر اینکه میتونید برند خودتون رو با تبلیغات توی لینکدین شناخته‌تر کنید میتونید کمپین تبلیغاتی هم برگزار کنید. ولی قبل از این کار حتما یه استراتژی بازاریابی بی‌نقص و قدرتمند برای خودتون داشته باشید.

در ضمن محتواهای جذاب و عالی خودتون رو هم میتونید توی صفحه خودتون منتشر کنید. این خودش فرصتی هست برای ساختن ارتباط با مخاطب‌های هدف خودتون.

ویدئوهای تبلیغاتی در youtube

باور میکنید که هر دقیقه حدود 500 ساعت ویدئو توی یوتیوب بارگذاری میشه؟! پس تصور وسعت فوق العاده اون اصلا کار سختی نیست. دقیقا به خاطر همین ویدئوهاست که توی صف‌های جستجوی گوگل هم همیشه جایگاه بالایی داره. کافی هست راجع به هر چی که به فکرتون میرسه و نمیرسه توی یوتیوب جستجو کنید. مطمئن باشید دست خالی برنمیگردید.

این قابلیت یوتیوب و یه چیزی حدود 2 میلیارد کاربر ماهانه‌ای که داره باعث شده که برندها از این فضا برای تبلیغات محصولات و خدمات خودشون استفاده کنن.

ولی یه مشکلی هست! یوتیوب کمبود محتوا نداره. برای اینکه ویدئوی شما بین کاربرها جایگاه پیدا کنه باید از بهترین روش‌های بهینه سازی استفاده کنید. مثلا بهینه کردن توضیحات یا دسته بندی فیلم‌ها و …

 • Affiliate marketing یا بازاریابی وابسته

به این نوع بازاریابی، بازاریابی مشارکتی هم میگن.

این نوع بازاریابی به این شکل هست که شما تبلیغ محصولات یا خدمات برندهای دیگه رو به ازای دریافت یه مبلغی انجام میدید. یا برعکس. البته در صورتی که مخاطب نهایی اون محصولات و خدماتی که تبلیغ میکنید رو بخره.

یه جورایی شما تبلیغات محصولات و خدمات برندهای دیگه رو توی پست‌های وبلاگ و شبکه‌های اجتماعی خودتون قرار میدید. هر بار هر شخصی از طریق لینک خاصی که به شما اختصاص داده شده خرید کنه شما یه مبلغی رو که قبلا توافق کردید دریافت میکنید.

در واقع میشه گفت این بازاریابی، بازاریابی وابسته به عملکرد هست که در صورتی که اون رو به درستی انجام بدید سود قابل توجهی به جیب میزنید.

اگه شما یه محصول منحصر به فرد دارید و میخوایید دایره کاربرها و دنبال کننده‌های خودتون رو وسیع‌تر کنید میتونید یا شرکت‌هایی که از نظر اهداف و استراتژی‌ها با شما مطابقت بیشتری دارن وارد مذاکره بشید. این شرکت ها میتونن محصولات شما رو توی کانال‌های مختلف خودشون تبلیغات کنن و بفروشن.

توی این مرحله احتمالا دستتون میاد که کدوم بازارها و کدوم کانال‌ها جواب بهتری به این محصول خاص میدن و شما میتونید تمرکز خودتون رو روی اونها بذارید.

البته برای انجام این کار لازم نیست شما حتما یه تولید کننده محصول یا ارائه دهنده یه خدمتی باشید. تنها میتونید با ارتباطات قدرتمند خود با برندها صحبت کنید و محصولات اونها رو توی شبکه‌های اجتماعی و وب سایت خودتون تبلیغ کنید و در نهایت طبق فروشی که داشتید پورسانت دریافت میکنید.

 • Email marketing  یا بازاریابی ایمیلی

اگه فکر میکنید ایمیل از دور خارج شده باید بهتون بگم نه تنها سخت در اشتباه هستید بلکه باید بگم یکی از بهترین‌ کانال‌هاست که بیشترین بازگشت سرمایه رو داره.

بازاریابی از طریق ایمیل رو میشه یه روش بازاریابی مستقیم دونست. که شما میایید از طریق نامه‌ها و پیام‌های الکترونیکی با مخاطب‌های خودتون ارتباط برقرار میکنید و پیام‌های تجاری و تبلیغاتی خودتون رو ارسال میکنید. این پیام‌ها میتونه پیشنهادات و پروموشن‌های جدید باشه، کوپن‌های خرید یا هر نوع درخواست و اطلاع رسانی‌های دیجیتال دیگه باشه.

در واقع ایمیل یکی از قدرتمندترین ابزارهای بازاریابی دیجیتال هست که برای ایجاد وفاداری و اعتماد و همینطور آگاهی برند استفاده میشه.

همین الان 3.8 میلیارد کاربر ایمیلی توی جهان داریم. و این خودش اثباتی بر عالی بودن اون برای بازاریابی مخاطب‌ها هست.

اصلا چرا ایمیل مارکتینگ خوب کار میکنه؟

مزایای ایمیل مارکتینگ اگه اون رو به درستی انجام بدید عالی هست. مثل اینکه:

 • به شما این امکان رو میده تا برای جذب و ترغیب مخاطب ایمیل‌ها رو شخصی سازی کنید. این میتونه یه رویکرد فوق العاده برای فروش باشه. چون شما با ایمیل‌هایی که سفارشی شده میتونید پیام‌هایی رو برای اونها ارسال کنید که با ترجیحات اونها مطابقت داره.

پیام‌هایی مثل موجود شدن محصولاتی که قبلا خریداری کردن، تخفیف‌ها، پیشنهادها و کوپن‌ها میتونه برای این دسته خاص از مخاطب‌های شما جذاب باشه.

 • به شما اجازه میده معیارهای اساسی مثل نرخ باز کردن ایمیل، نرخ کلیک و حتی نرخ تبدیل رو کنترل و ارزیابی کنید.
 • ایمیل‌هایی که جذاب و توی فورمت‌های خوبی طراحی شده باشن میتونن حجم قابل توجهی بازدید رو به سمت وب سایت هدایت کنن. حتی میتونین این امکان رو برای مخاطب‌های خودتون فراهم کنید تا بتونن پیام‌های شما رو توی شبکه‌های اجتماعی خودشون به اشتراک بذارن.
 • نرخ تبدیل بازاریابی و همینطور نرخ بازگشت سرمایه فوق العاده بالایی داره.

همه این اتفاقات زمانی میفته که شما بتونید پایگاه مشترکان خودتون رو وسیع‌تر کنید. خب حالا سوال این هست که چطوری:

چگونه میتوان پایگاه کاربری خود را افزایش داد؟

با انجام این مرحله‌ها به سادگی آب خوردن میتونید مشترک‌های ایمیلی خودتون رو افزایش بدید:

 • مطمئن باشید تنها محتواهای منحصر به فرد و جذاب و مرتبط هستن که باعث میشن تا مخاطب چشم انتظار پیام‌های الکترونیکی شما باشه. پس توی تولید چنین محتواهایی کم کاری نکنید.
 • فراموش نکنید حتما دکمه اشتراک رو توی پیام‌های الکترونیکی خود قرار بدید تا مخاطب شما اون رو با خونواده و دوست‌های خودش به اشتراک بذاره. چون مخاطب شما مورد اعتماد خونواده و آشناهای خودش هست پس احتمال افزایش کاربرهای شما خیلی زیاد میشه.
 • پیام‌های هدفمند برای مخاطب‌های هدفِ شناسایی شده بفرستید تا پیام شما مطابق با نیازها و خواسته‌های همون فردی باشه که پیام رو دریافت میکنه.
 • ممکن هست شما یه لیست از مخاطب‌هایی داشته باشید که مدت‌هاست هیچ تعاملی با شما نداشتن. شما میتونید با تولید یه محتوای جذاب و ترغیب کننده از اونها مخاطب‌های مشتاق و جدیدی بسازید.
 • بارگذاری یک کتاب الکترونیکی توی صفحه فرود شما میتونه حکم یه قلاب رو داشته باشه. خیلی از مخاطب‌های وب سایت شما تمایل دارن تا اون کتاب رو مطالعه کنن. در نتیجه به درخواست شما که گذاشتن آدرس الکترونیکی هست جواب منفی نمیدن تا بتونن کتاب رو داشته باشن. میشه گفت یه بازی برد – برد هست.

خب قدم دوم قدم خیلی بزرگ و طاقت فرسایی بود. خوب هست که کمی به خودتون استراحت بدید تا وارد قدم شیرین بعدی بشیم.

قدم سوم: وبلاگ و شبکه‌های آموزش دیجیتال مارکتینگ خودتون رو بسازید.

داشتن این وبلاگ به شما کمک میکنه تا تموم چیزهایی رو که یاد گرفتید تمرین کنید و تخصص خودتون رو به همه نشون بدید. اصلا نگران نباشید و شروع کنید.

آموزش‌ دیجیتال مارکتینگ توی این محتوا فقط یه تیکه از تیکه‌های بزرگ دیجیتال مارکتینگ هست. شما وارد این دنیا که شدید هزاران هزار نکته دیگه هست که باید یاد بگیرید.

از طرفی داشتن چنین فضایی کمک میکنه شما تاتی تاتی وارد دنیای صنعت و کسب و کار بشید. فقط نباید بترسید که ترس قاتل آرزوهای ماست.

قدم چهارم: هیچ وقت مطالعه توی این حوزه و یاد گرفتن و یاد گرفتن و یاد گرفتن رو ترک نکنید.

دنیایی که میخوایید واردش بشید تغییرات لحظه‌ای زیادی به خودش میبینه. شما همیشه باید خودتون رو به روز نگه دارید. نسبت به الگوریتم‌ها و استراتژی‌ها و متدها که هرساله دچار تحولات زیادی میشن همیشه آگاهی و دانش کافی داشته باشید.

امیدوارم تونسته باشیم دست تو دست هم این دوره رو به خوبی طی کنیم. همونطور که گفتم مطالبی که اینجا گفته شده همه ماجرا نیست. خیلی یاد گرفتنی‌ها رو تازه بعد از قدم سوم باهاش روبرو میشید و تجربه مبکنید.

امید میرمحمدی
من امیدم! یه دیجیتال مارکتر پرررو که از 15 سالگی دارم تو حوزه دیجیتال مارکتینگ مطالعه میکنم، یاد میگیرم، کار میکنم و تست میکنم و حسابی حالم تو این لوپ جذاب دیجیتالی خوبه :) از نوجوانی وبلاگ نویسی میکردم، تو دانشکده IT خوندم، یه مدت طراحی وب میکردم و یه جورایی تو فیلد های مختلفی از بازاریابی دیجیتال فعالیت کردم و الان به چند برند کوچک و متوسط مشاوره میدم و تجربه کسب میکنم و هدفم اینه بتونم در وبلاگ وب مانا این تجربیات رو منتقل کنم.